Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi autor Paktu Ribbentrop-Beck, książki, która zachwiała świadomością historyczną Polaków. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, PPP oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Obłędny rozkaz wydany w 1944 roku oddziałom Armii Krajowej, by w ramach akcji "Burza" pomagały wkraczającej do Polski Armii Czerwonej, równał się wręcz kolaboracji z wrogiem. Dowództwo AK bowiem wydało w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę.
Apogeum tego obłędu była decyzja o wywołaniu Powstania Warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy - wraz z bezcennymi skarbami kultury - i zniszczenie AK. Jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie Warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 487-500. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tytuł książki nawiązuje do słów Danuty "Inki" Siedzikówny napisanych tuż przed śmiercią w liście do babci - "Zachowałam się, jak trzeba". Bohaterowie reportaży należą do pokolenia "Inki". Dwadzieścia historii pokazuje dramat Powstania Warszawskiego przez pryzmat losów jednostki, jej emocji, przeżyć, stosunku do walk wyzwoleńczych. Publikacja opowiada o walkach w różnych częściach miasta. O dzielnych i ofiarnych dwudziestolatkach, trzynastolatkach, osobach w średnim wieku i starszych. O dziewczynie, która stała przed plutonem egzekucyjnym. O oddanych sanitariuszkach i pilotach RAF-u niosących pomoc warszawiakom. Uzupełnienie stanowi wywiad z historykiem Andrzejem Nowakiem, który mówi o znaczeniu tego heroicznego zrywu dla najnowszych dziejów Polski. Artykuły powstały przede wszystkim na podstawie rozmów z bohaterami wydarzeń, przy wykorzystaniu materiałów archiwalnych.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000545 od dnia:2019-02-07 Wypożyczona, do dnia: 2019-03-31
Pełna emocji opowieść o powstańczej miłości i rodzinnych tajemnicach
Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny - matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat, a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia - jedyna osoba, która jest mu naprawdę bliska. Chłopak czuje jednak, że nie wie o jej zyciu wszystkiego. Przypadkowo odnaleziona opaska z powstania warszawskiego i listy, które nigdy nie zostały wysłane, stają się kluczem do poznania tajemnicy, kładącej się cieniem na losach całej rodziny. Co wydarzyło się w życiu Emilii? Kim jest tajemniczy Krzysztof, do którego skierowane były listy?Wielka miłość, tragiczna historia i tajemnica, której nie można dłużej ukrywać.Co wydarzyło się w życiu Emilii w sierpniu 44?Kim jest tajemniczy Krzysztof, do którego skierowane były listy?
UWAGI:
Na okładce: Rodzinna tajemnica. Powstańcza miłość. Relacje, które warto naprawić. Bibliografia.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000633 od dnia:2018-12-11 Przetrzymana, termin minął: 2019-02-09